Békéscsabai SZC Nemes Tihamér Technikum és Kollégium

A cikk több, mint 90 napja módosult, kérjük erre figyeljen!
Március idusán minden magyar megemlékezik a 48-as forradalom hőseiről. Iskolánk informatikusai rendhagyó módon tehették ezt meg.

Cikk megjelenés: 2022-03-18 00:00:00 Utolsó frissítés: 2022-03-18 12:01:22

Iskolánk 11/C osztálya ebben az évben egy informatikai témájú tanulmányi kirándulással egybekötve tette ezt meg. A Szegedi Tudományegyetem Junior Akadémiájának programkínálatából választottunk néhányat.

Délelőtt az ELI-ALPS Lézerközpontot látogattuk meg. Az igazán érdekes előadáson megtudtuk, hogy Békéscsabán is több területen alkalmaznak lézertechnikát, de a fő téma természetesen az intézmény, a kutatók világa volt. Megpróbáltuk elképzelni az elképzelhetetlen, de mérhető sebességet, a pontosságot, a méreteket. Az elmélet után következett a gyakorlat: megtudtuk, mi mindenre kellett figyelni már az épületkomplexum építése során is, hogyan lehet megelőzni, hogy a kísérleteket bármi befolyásolja, mennyire fontos pl. az állandó hőmérséklet, és még mennyi minden más…

Az éppen folyamatban lévő kutatásokba kamerákon át nyertünk bepillantást, és ez éppen olyan érdekes volt, mint maga az épület, és annak informatikai megoldásai. A látogatást a tudásközpont „játszóterén” fejeztük be, ahol többek között kipróbálhattuk a lézer-sakkot, a lézerhárfát, és még számos érdekes alkalmazási lehetőséget.

Tanulmányi kirándulásunk második részére a geocaching-bemutatóval fűszerezett városi sétát választottuk, amelynek során természetesen felkerestük az Dóm téri Nemzeti Emlékcsarnokot, megálltunk többek között Petőfi Sándor és Batthyány Lajos mellszobránál. A GPS-es kincskeresést folytatva, utunk az Aradi vértanúk terén vezetett, ahol szintén hőseinkre emlékezhettünk. Kossuth Lajos szobránál pihentünk egy kicsit, felelevenítve a 48-49-es eseményeket. A túravezetőnk ebben sokat segített, kiegészítve a történelmi ismereteket a helyi vonatkozásokkal: Vasvári Pál életéről mesélt, akinek nevét Szegeden egy középiskola viseli, valamint a Szőregi csatáról, amelyre minden év augusztusában emlékeznek a helyiek, és az odaérkezők.

A történelmi séta végén az egyetem Geoinformatikai Tanszékét látogattuk meg, ahol a műholdképfalon is megnézhettünk hazánkat. A tartalmas, közel egyórás előadást hallgatva megismertük, mit jelentenek a különböző színek, rövidítések, megtudhattuk, hogy az élet mennyi területén segíthet a műholdakról készülő fotók elemzése. A Balaton vizének árnyalataira, a különböző színű erdőkre, a folyók ilyen magasról is felismerhető kanyarulataira talán ezentúl mi is ránézünk majd az újabb és újabb felvételeken, talán éppen a Sentinel Playground oldalán.  

Köszönjük a Rákóczi Szövetség támogatását, mely lehetővé tette számunkra, hogy a márciusi ifjakra mai, informatikus diákokra jellemzően emlékezhettünk!

A Galériában található fotók segítenek, hogy Ti is bejárjátok velünk ezt a napot.



Tartalom kulcsszavak