Békéscsabai SZC Nemes Tihamér Technikum és Kollégium

A cikk több, mint 90 napja módosult, kérjük erre figyeljen!
Négy arany-, egy ezüst-, egy bronz- és hat kiválósági érmet nyertek a magyar fiatal szakemberek Grazban a szakmák Európa-bajnokságán, az EuroSkills versenyen.

Cikk megjelenés: 2021-09-30 00:00:00 Utolsó frissítés: 2021-09-30 22:57:19

Az országok rangsorában Magyarország a 6. helyezettként fejezte be a legrangosabb szakmai versenyek egyikét. Hazánk 21 szakmában indult 26 versenyzővel vett részt - vannak csapat versenyszámok is - a népes mezőnyben, ahol összesen 31 ország 400 versenyzője szerepelt. A versenyzők között ezúttal is voltak régi Gészis tanítványok.

Ebben a népes mezőnyben két volt Nemes-Gészis diák is képviselte országunkat, Takács Zoltán Ipar4.0, míg Bakonyi Dávid mechatronika szakmában próbálta megoldani a kitűzött feladatokat minél rövidebb idő alatt. A szeptember 22-26 között Graz-ban megrendezett versenyről útban hazafelé - még a verseny fáradalmait ki sem pihenve - rendelkezésünkre álltak egy kis beszélgetésre. Maczik Mihály András iskolánk igazgatója gratulált az elért eredményekhez, és kérdezte őket a versenyről telefonon.

Takács Zoltán elmondta, hogy az Ipar4.0 szakma először, ún. bemutató szakmaként szerepelt a versenyen, amely annyit jelentett, hogy kevesebb ország indult ebben a szakmában: 6 ország képviselői mérették meg magukat. Az Ipar4.0 a mechatronika és az informatika szakma egyesítésével, tulajdonképpen az ipari digitalizáció képviselőjeként került be a versenyre. A fő feladatok alapvetően a PLC-vezérlésből és hálózati biztonságból álltak (többek között tűzfal szabályok konfigurálása), tulajdonképpen egy gyártásvezérlési rendszert kellett adoptálni.

Takács Zoltán EuroSkills 2021 Ipar 4.0

 

A feladatok webes felület elkészítését is magában foglalták, ehhez Zoli és csapattársa a javascript nyelvet választották, a gép-gép kommunikációhoz pedig az OPCUA protokollt használták. A szakma eléggé összetett, a verseny során 15 területet érintettek, amelyekben maximálisan oda kellett figyelni minden egyes apró beállításra. A három napos verseny első napján inkább a mechatronikai feladatok szerepeltek, magában foglalva a PLC szerelést, programozást.

A második nap következtek jellemzően a hálózatos feladatok (VLAN konfigurálás, távoli elérés), a befejező napon pedig az optimalizálási és karbantartási feladatok következtek. A feladatok bizonyos százaléka a felkészülés során már ismert volt, de váratlan - nem ismert - feladatrészekkel nehezítették a szervezők a versenyzők dolgát. Az új technológiákhoz minden dokumentációt rendelkezésre bocsátottak, amelyet a helyszínen kellett elsajátítani, természetesen angol nyelven. A tiszta versenyidő a 3 napon összesen 12 óra volt.

 

Az összetett versenyben Zoliék ezüstérmet szereztek, amely kiváló eredmény.

 

Takács Zoltán 2016-ban érettségizett iskolánkban, informatika ágazatban. 2018-ban már képviselte országunkat a Budapesten megrendezésre kerülő Európa-bajnokságon mechatronika szakmában, ahol csapattársával aranyérmet szereztek. Az akkori versenyre való felkészülés során visszalátogatott iskolánkba is egy kis Festo folyamatirányítás gyakorlásra, majd élménybeszámolót tartott immáron az akkori aranyéremmel a kezében. Reméljük az idei tanévben is sikerült időt találni, hogy az érdeklődő diákokkal megossza tapasztalatait. 

Másik érdekeltünk, Bakonyi Dávid a mechatronika szakmában szerezte meg az indulási jogot, amely azt is jelentette, hogy Magyarországon csapattársával a kiválasztottak közül a legjobbak voltak. Dávid elmondta, hogy az idei versenyre a felkészülés során rengeteg feladatot oldottak meg, számítva esetleges nehezebb feladatokra is.

Bakonyi Dávid EuroSkills 2021 Mechatronika

 

Az első napon egy szétszerelt állomást kellett összeszerelniük, majd a második napon PLC programozással a kitűzőtt feladatot elvégezni. Az utolsó napon karbantartási és optimalizálási feladatrészeket kellett megoldani. A karbantartási feladat keretein belül egy alkatrészt kellett kicserélni, az optimalizálási részben pedig az előírt 5 munkadarab szintidejét mérték meg, a legkevesebb sűrített levegő felhasználásával, ezáltal a hatékonyságot is mérték a szervezők.

Az első nap egy picit nehezebben indult, a második és harmadik napon azonban a fiúk 100%-os teljesítményt nyújtottak a kiélezett mezőnyben. A kilenc csapatos versenyben kiélezett verseny zajlott az utolsó pillanatig.

 

Bakonyi Dávid és csapattársa végül a kiváló 4. helyet szerezték meg az eredményhirdetéskor.

 

Eredményük elérte a 700 versenypontot, amely a kiválósági érem határa, így ők sem távoztak üres kézzel. A szoros versenyre jellemző, hogy az ezüstéremtől 4 pontra maradtak el a fiúk. A második és az ötödik helyezett csapatok között 9 pont szórás volt csak.

Bakonyi Dávid sem újonc a szakmák versenyében, hiszen 2019-ben Kazan-ban (Oroszország) képviselte hazánkat a szakmák világbajnokságán, ahol 22. helyezést értek el csapattársával. Akkor 10 ponttal maradtak el a kiválósági éremtől, az igen népes mezőnyben (elvégre világbajnokságról beszélünk). Iskolánkból 2017-ben ballagott el gépészként, számos versenyen elért szép eredménnyel. Dávidot is várjuk egy élménybeszámolóra, ahol a jövő versenyzőinek beszélhet tapasztalatairól.

 

Versenyzőinknek gratulálunk, büszkék vagyunk rájuk, hogy kiváló eredményt elérve képviselték iskolánkat, városunkat, Békés megyét és nem utolsó sorban Magyarországot.

 

Büszkék vagyunk arra is, hogy iskolánk volt tanulói közül többen csatlakoztak a szakmák legrangosabb versenyein való részvételhez, amelyet mindig egy többszintű országos válogató verseny, majd kemény felkészülés előz meg. Szorgalmukkal és tudásukkal emelték iskolánk hírnevét. Így Csongrádi Dávid, Orodán Tamás, Takács Zoltán és Bakonyi Dávid nevét immáron európa, sőt világszerte ismerhetik. Biztosak vagyunk benne, hogy ez a sor nem ért véget, figyeljünk a következő időszak versenyeire, ahol reményeink szerint ismét bemutathatunk egy volt GÉSZI-s tanulót, reméljük fényes éremmel a nyakában.

Festo csapat - balról harmadik Takács Zoltán, jobbról második Bakonyi Dávid és a jövő embere Czira Balázs balról második

 

 

Valami csak lehet a GSZI-s légkörben, no meg a gyakorlati laborokban... Ha középiskolai továbbtanuláson gondolkodsz, akkor #tanuljnalunk - lehet Te leszel a következő versenyző a szakmák európa- vagy világbajnokságán!

 Képeink forrása a verseny hivatalos flickr oldala, ahol találhattok még további képeket, visszadva a verseny hangulatát. A Festo csapat képe, pedig a Festo Magyarország hivatalos facebook oldaláról származik.

 



Tartalom kulcsszavak